Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6867793



*

nr 686 7793


Gouache

Venedig, 1908, Marin, 40x65


Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 mars 2011
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/3 09:33:39 1      1.700 kr
14/3 09:52:13 2      1.500 kr
14/3 09:52:58 2      2.000 kr
14/3 15:12:07 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa fartyg fartygsporträtt gouache italien italiensk marin marinmotiv sydeuropa täckfärg vattenfärg venedig
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr